Zapraszamy 16 lipca br. do Górnośląskiego Muzeum Etnograficznego (Skansen) w Chorzowie, na pokaz filmu “Prawda ponad wszystko. Opowieści o ks. Dzierżonie“, reż. Teresy Kudyba. Film poświęcony o największym pszczelarzu na świecie, zwanym “Kopernikiem ula”, “księciem pszczół”, film stał się okazją zainicjowania projektu ratowania mauzoleum rodziny Schaffgosch w Kopicach.

Chcemy uratować od zapomnienia osobę naszego “śląskiego Kopciuszka” tj. Joanny Schaffgotsch z domu Gryczik, późniejsza hrabinę von Schomberg – Godulla – spadkobierczynię fortuny “śląskiego Billa Gatesa” Karola Godulli, która zrobiła dużo dla mieszkańców Górnego i Dolnego Śląska, jak również rodzinę Schaffgotsch.

Joasia była fundatorką kościołów (Ruda Śląska – Godula, Ruda Śląska – Orzegów, Bytom – Szombierki, Klasztor Franciszkanów w Katowicach – Panewnikach), szkół, przytułków i klasztorów, dbała o swoich pracowników dając im najlepsze warunki pracy, na owe czasy.

Należy nadmienić, że architektem mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach, jest wrocławski mistrz budownictwa Carl  Ludecke, który stał się ikoną architektury sztuki na całym Śląsku i po za granicami.

W przypadku jakichkolwiek pytań służę pomocą i jestem do Państwa dyspozycji.

Po wyremontowaniu mauzoleum, Proboszcz Jarosław Szeląg, chce przenieść zwłoki Schaffgotschów do sarkofagów w kaplicy grobowej rodziny.

Mauzoleum znajduje się na terenie parafii w Kopicach www.parafiakopice.pl

Zapraszamy na pokaz filmu, oraz zapoznaniu się z naszymi działaniami w celu odrestaurowania kaplicy grobowej “śląskiego Kopciuszka”.