Inicjatorzy zapraszają do poszerzenia grona osób, którym zależy na godnym pochówku sprofanowanych po wojnie zwłok Joanny Gryczik von Schomberg – Godulla oraz jej męża Hansa Ulricha Schaffgotsch – rodu z czołówki najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych dla gospodarki, kultury, rozwoju Śląska i Europy końca XIX wieku.
Wkrótce mauzoleum zostanie wpisane w rejestr zabytków, gdyż jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie był objęty opieką konserwatorską.

Do grona inicjatorów akcji odrestaurowania mauzoleum w Kopicach, ekshumacji i powtórnego pochówku Schaffgotschów należą: ks. proboszcz Jarosław Szeląg, grupa parafian z Kopic, prof. Irma Kozina Uniwersytet Śląski, prof. dr hab. Janusz L. Dobesz Politechnika Wrocławska, prof. dr hab. Jan Skuratowicz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Arkadiusz Kuzio – Podrucki, Irena Twardoch, Barbara Gołąb, Roman Sękowski, Alicja Biesaga Dyrektor Biblioteki w Grodkowie, Andrzej Sośnierz, Bernard Gaida – Przewodniczący VDG, Wanda Cebulka, Janusz Naściuk, Teresa Kudyba, Maciej Mischok.

Z dnia na dzień do naszego grona dołącza się coraz więcej osób, nie tylko z woj. opolskiego i śląskiego, ale również z Dolnego Śląska i Wielkopolski. Nie stanowimy stowarzyszenia ani fundacji, nie działamy w imieniu żadnej instytucji.

Staramy się, żeby mauzoleum w Kopicach, stało się zabytkiem miesiąca u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu.

Na stronie internetowej parafii w Kopicach www.parafiakopice.pl zostało wyodrębnione konto na remont kaplicy.

Remont kaplicy Schaffgotschów

nr konta bankowego 98 8870 0005 2001 0030 4078 0013

dla wpłacających z poza polski PL 98 8870 0005 2001 0030 4078 0013 

Swift: POLUPLPR