Kopice pełne atrakcji.

Rok 2017 zapisze się w historii Kopic, na długie lata…,

30 marca 2017 r., dzień po 175-tych urodzinach naszej dobrodziejki Joasi, odbyła się msza w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach, w intencji Joanny i jej rodziny. Tak zainicjowaliśmy  akcje ratowania mauzoleum, gdzie mają zostać przeniesione szczątki profanowane rodziny Schaffgotsch.

28 maja 2017 r., odbyło się na terenie parafii, nasze pierwsze spotkanie w Kopicach, gdzie odbył się pokaz filmu pt. “Prawda ponad wszystko. Historia o ks. Dzierżonie”, reż. Teresy Kudyba. Po pokazie odbyła się licytacji na rzecz ratowania mauzoleum.  Dzięki sprzedaży fotografii przedstawiającej paląc w Kopicach, autorstwa Mariusza Przygody, książek pani Ireny Twardoch, oraz koszulki z herbem rodziny Schaffgotsch. Dzięki wsparciu finansowym pana Andrzeja Byjosa z Beta Security System udało się nam zebrać pierwsze środki na ratowanie zabytku.

16 lipca 2017 r., w Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” na dniach miodu, odbył się pokaz filmu o największym pszczelarzu świata, ks. Janie Dzierżon autorstwa Tresy Kudyby. Film Teresy pozwala nam na rozpropagowanie osoby księdza Dzierżona, jak naszej akcji ratowania mauzoleum w Kopicach. Należy tu wspomnieć, że Dzierżon i Kopice mają swój wątek, gdyż to 11 lutego 1848 roku w Kopicach powstało pierwsze na świecie Śląskie Towarzystwo Pszczelne.

27 lipca 2017 r., do Kopic przyjechała ekipa TVP Opole, w celu nakręceniu reportażu nt. naszej akcji. Tegoż samego dnia na antenie Kuriera Opolskiego został zaprezentowany dokument.

30 lipca 2017 r., na antenie TVP Katowice został zamieszczony reportaż poszerzony o wypowiedź księdza Proboszcza Antoniego Kopca.

i to nie koniec atrakcji ………

Już w sierpniu w Mauzoleum będzie filmowany obraz do pieśni XV wiecznej pt. “Ach mój smutki ma żałości”, projektem zajmuje się pan Grzegorz Płonka.

30 wrzesień 2017 r., nasza druga akcja ratowania mauzoleum w Kopicach. Obiecujemy atrakcje kulturalne i nie tylko.

 

Poszukujemy hojnych darczyńców, którzy chcieli by nam pomóc odrestaurować z nami mauzoleum. W tym celu zapraszamy o kontakt z księdzem Proboszczem Jarosławem Szelągiem.