30 kwietnia 2017 r. rozpoczęliśmy nasze działania w ratowaniu mauzoleum Joanny i Hansa Urlicha Schaffgotsch.

28 maja 2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie w Kopicach, gdzie odbyła się msza święta w intencji rodziny Schaffgotsch, oraz pokaz filmu w reżyserii Teresy Kudyba pt. Prawda ponad wszystko. Opowieści o ks. Dzierżonie. Po zakończonej prezentacji odbyła się pierwsza licytacja na rzecz ratowania grobowca dziedziców kopickich.

16 lipca 2017 r. odbył się w Muzeum “Skansenie Park Etnograficzny – Chorzów”, gdzie nagłaśnialiśmy naszą akcję na terenie województwa śląskiego.

Pod koniec czerwca 2017 r. do akcji zbierania środków dołączyła się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Rudzie Śląskiej im. Joanny Gryzik von Schaffgotsch.

Sierpień 2017 r. odbyła się zbiórka w Parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – Orzegów.

Media zaczęły pisać o ratowaniu naszego mauzoleum.

20 sierpnia 2917 r. to czas na Grzegorza Płonki, który to kręci w mauzoleum teledysk do XV wiecznej pieśni o umieraniu pt. O mój smutku, ma żałości.

2 września 2017 r. grupa trzech przyjaciół Andrzej – muzyk, Rafał – prawnik i Maciej – organizator akcji, rozpoczęli sprzątanie wnętrza mauzoleum. Już za rok ponowimy znowu nasze porządki w mauzoleum.

30 września 2017 r. odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa uroczystość pt. Spotkania przed mauzoleum. Jest to moment, kiedy odbywa się msza w intencji rodziny Schaffgotsch, oraz 195 rocznica konsekracji kościoła w Kopicach. W ramach akcji zebraliśmy okrągłą sumę w kwocie 10 tyś złotych. Duża też zasługa parafianom z Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusowego  w Bytomiu- Szombierkach i ks. Proboszczowi Antoniemu Kopcowi.

15 listopada 2017 r. odbyła się w Parafii pw. Wniebowzięcia Maryi Panny w Bytomiu uroczystość 159 rocznicy ślubu Joanny i Hansa Urlicha Schaffgotsch. W liturgii uczestniczył ksiądz Biskup Jan Kopiec.

10 grudzień 2017 r. – Wydanie Kalendarza Kolekcjonerskiego na rok 2018