Kolekcjonerski kalendarz jako cegiełka na odbudowę mauzoleum w Kopicach

od lewej Mariusz Przygoda i Maciej Mischok [fot. Mariusz Majeran]

od lewej Mariusz Przygoda i Maciej Mischok [fot. Mariusz Majeran]
Z inicjatywy parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach, sympatyków i miłośników historii Kopic oraz rodu Schaffgotschów powstał pomysł remontu grobowca Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla.

W Kopicach inicjowane są różne przedsięwzięcia, najnowszym z nich jest wydanie kolekcjonerskiego kalendarza na 2018 rok.

– Mówimy o ciekawym wydawnictwie – przekonuje Maciej Mischok, opiekun Dziedzictwa Rodu Schaffgotsch. – Kalendarz kolekcjonerski na 2018 roku. Jest to cegiełka na ratowanie mauzoleum rodziny Schaffgotch. Są to piękne zdjęcia autorstwa opolskiego fotografika pana Mariusza Przygody i zbiory moje, archiwalne pałacu w Kopicach, rodziny Schaffgotschów, całych Kopic.

– Zrobiłem tysiące zdjęć dokumentalnych i wtedy powstał pomysł wydania kalendarza – dodaje Mariusz Przygoda. – I ten tragizm w zasadzie tych zdjęć, które tutaj są, ma podkreślić wagę i rangę tego, że jest to jednak warte tego, żeby pomóc i coś odbudować.

Kalendarz zawiera także komentarze historyczne napisane przez Teresę Kudybę. Szczegóły dotyczące odbudowy mauzoleum na stronie internetowej mauzoleumkopice.pl.

Radio Opole patronuje przedsięwzięciu. Więcej w Rewirach Kultury Radia Opole 28 grudnia po godzinie 19.00

Maciej Mischok

 

 

http://radio.opole.pl/101,222831,kolekcjonerski-kalendarz-jako-cegielka-na-odbudo