www.mauzoleumkopice.pl | Kopice 27a, 49-200 Grodków | Adres korespondencyjny: Mauzoleum Kopice 40-001 Katowice, skrytka pocztowa 1425|kontakt@mauzoleumkopice.pl
You are here:--176 urodziny Joanny Gryczik hrabiny Schaffgotsch w Kopicach.

176 urodziny Joanny Gryczik hrabiny Schaffgotsch w Kopicach.

Ostatnia niedziela w Kopicach, była jednym z najwspanialszych dni, które przeżyłem w Kopicach. To co się wydarzyło w ten dzień zapamiętam na długie długie lata…,

Pogoda dopisała jak zawsze, a frekwentacja bardzo pozytywnie zaskoczyła. Do Kopic zajechali mieszkańcy województwa śląskiego jak i opolskiego. Zauważalnym było Towarzystwo Miłośników Orzegowa, którzy przywieźli ze sobą wystawę o dziejach Joanny Gryczik, hr. Schaffgotsch. Dziesięcioplanszowa ekspozycja przedstawia historię Karola Goduli, Joanny Gryczik i jej rodziny Schaffgotsch. Autorem wystawy była pani Irena Twardoch i pan Bogusława Poważa.

Grupa z Rudy Śląskiej złożyła wieniec przed mauzoleum, tym samym upamiętniając 176 urodziny “naszej Joasi”.

Miłym zaskoczeniem była delegacja z Regionalnego Instytut Kultury w Katowicach, nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych i wojewódzkich z województwa opolskiego. Wielkim kibicem naszego działania jest pan Janusz Rzepkowski dyrektor szkoły podstawowej w Kopicach. W tym dniu Kopice tętniły życiem, a duch Joanny Gryczik unosił się nad nami.

Grupa rudzian udała się na zwiedzanie parku, po którym oprowadzała z kulami pani Wanda Cebulka.

O godzinie 15:00 rozpoczęła się licytacja na rzecz ratowania mauzoleum, przedmiotem aukcji były min. płyta Kamila Bednarka, płyta Grzegorza Poloczka i tekst odręcznie napisany przez pana Grzegorza piosenki “Serce Karola Goduli”, książki: profesor Doroty Simonides, Henryka Wańka, Gabriela Tobora, czy Arkadiusza Kuzio-Podruckiego.

Po licytacji odbył się koncert wspaniałego lokalnego chóru Grotkovia przewodnictwem Małgorzaty Stokłosy. muszę podkreślić, że śpiewacy z chóru pokazali kunszt muzyczny, którego może zazdrościć.

Na godzinę 16:00 została zaplanowana msza święta w intencji solenizantki, Joanny Gryczik, hrabiny Schaffgotsch, oraz jej całej rodziny, mszę poprowadził ksiądz Proboszcz Jarosław Szeląg. Na uwagę zasługuję frekwencja na mszy, gdyż kościół był pełen.

Wielkim wydarzeniem, które zostało zaplanowane na koniec uroczystości był Nysa Gospel Choir, oraz zespół instrumentalny, z Instytutu Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, pod kierownictwem artystycznym prof. Piotra Barona. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu pana Piotra Barona i jego zespołu, muzyka popłynęła tak, że cały kopicki kościół zawirował dźwiękami chóralnym i iluminacją. Czegoś podobnego w Kopicach jeszcze nie widzieli, ani nie słyszeli nigdy. To co wydarzyło się w świątyni pokazało nam, jaka jest siła Boża. Wierzę, że jeszcze uda się nam gościć pana profesora w Kopicach.

Środki, które zebraliśmy w Kopicach, na remont mauzoleum, wyniosły 2,5 tysiąca złotych, co pozwoliło nam przekroczyć łącznie sumę 20 tysięcy złotych. Jest to kwota zebrana od początku naszego działania.

Moim skromnym marzeniem jest zebranie w tym roku łącznie sumę 30 tysięcy złotych, te środki są potrzebne nam jako wkład własny.

Serdecznie dziękuję wszystkim zebranym w tym dniu w Kopicach.

Życzę dużo zdrowia dla księdza Proboszcza Jarosława Szeląga.

PS

Widzimy się już 15 maja w Kopicach na sprzątaniu…, więcej już niebawem.

Z wyrazami szacunku

Maciej Mischok

 

By | 2018-04-30T12:36:25+00:00 Kwiecień 30th, 2018|Categories: Bez kategorii|0 Comments

Leave A Comment