www.mauzoleumkopice.pl | Kopice 27a, 49-200 Grodków | Adres korespondencyjny: Mauzoleum Kopice 40-001 Katowice, skrytka pocztowa 1425|kontakt@mauzoleumkopice.pl
You are here:--Indiustriada z Joanną

Indiustriada z Joanną

Industriada z Andzią i Joanną

 

Hans Ulrich Graf Schaffgotsch, prawnuk Joanny Gryczik oraz Andrzej Klamt, reżyser filmu o rodzie Schaffgotschów, będą gośćmi honorowymi Industriady na Ficinusie. Tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki, zaplanowane na 9 czerwca, odbędzie się pod hasłem „Industria jest kobietą”. Odwiedzając Ficinus w tym dniu będzie można przekonać się o silnej  pozycji kobiety w rodzinie górniczej i jej głównej roli w budowaniu społeczeństwa kolonii robotniczej. Będzie mowa nie tylko o „charakternych babach”, ale też o Ślązaczkach z arystokratycznych rodów. Imprezę poprowadzi Joanna Bartel.

 

–  Kolonia Robotnicza Ficinus to jeden z wyjątkowych historycznych obiektów w mieście. Staramy się, by to miejsce przyciągało entuzjastów dziedzictwa poprzemysłowego. Mam nadzieję,
że w przyszłym roku do dyspozycji gości Industriady będzie już zmodernizowany domek, w którym urządzona zostanie m.in. stała ekspozycja muzealna – mieszkanie robotnicze kolonii Ficinus. – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska. – Łączny koszt renowacji domku obliczono na ponad 2 mln 800 tys. zł, z czego prawie 1,5 mln zł Miasto pozyskało z funduszy unijnych – dodaje prezydent miasta.

 

Na śląską nutę

Rudzką edycję Industriady zainauguruje w samo południe /12:00/ przemarsz orkiestry dętej KWK „Pokój”. Przejdzie on ulicą Kubiny sprzed kościoła ewangelickiego. W uroczystym orszaku wezmą też udział mażoretki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie”, goście honorowi oraz mieszkańcy. – Przed laty w uroczystych chwilach orkiestra koncertowała dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz dla mieszkańców robotniczych osiedli. Dlatego kto inny, jak nie orkiestra dęta, może rozpocząć świętowanie na Ficinusie – mówi Iwona Małyska, koordynator rudzkiej Industriady.

 

Industria jest kobietą

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: „Industria jest kobietą”, dlatego też rudzka edycja imprezy zostanie im poświęcona. – Prowadzenie gospodarstwa domowego i wychowanie dzieci w rodzinie górniczej spoczywało wyłącznie na żonie. To gospodyni wiązała życie rodzinne, dbała o dom, uprawiała przydomowe poletko i ogródek – podkreśla Iwona Małyska. Jak to wszystko godziła? Zdradzą CISowianki w spektaklu „Śląska kobieta doskonała – Ślonzoczka na zicher”.  

W tym dniu ulica Kubiny będzie tętnić życiem, tak jak dawniej bywało. W lata 20-te i lata 30-te przeniosą nas aktorzy z Atelier Sztuki z ZSO 2 pod kierunkiem Anny Morajko. O kieckach, jaklach
i zopaskach na beztydzień i niedziela opowie Ewelina Pieczka, kustosz Muzeum Miejskiego. – Najpierw dowiemy się, jak się nosiło dawniej na Śląsku, a później będzie można poprzymierzać śląskie stroje i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia – tłumaczy Iwona Małyska. – Z kolei do profesjonalnej sesji fotograficznej zapraszamy wszystkie kobiety: mamy, babcie, siostry  i wnuczki. Pamiątkowe zdjęcia pokoleń kobiet na tle zabytkowego osiedla będzie wykonywał fotograf Marcin Pela (Power) – dodaje Małyska. Ponadto na uczestniczki Industriady czeka wizyta u mistrza – konsultacje w studio fryzjerskim Damiana Dudy, mistrza Polski, wicemistrza świata we fryzjerstwie artystycznym.  

 

Ślązaczki warzyć potrafią i lubią

W kobiecym gronie nie może zabraknąć tematów kulinarnych. Będzie można obejrzeć humorystyczny monodram „Rajcula warzy”. To siedem tradycyjnych śląskich dań i siedem zasłyszanych w śląskich kuchniach historii, czyli monolog młodej Górnoślązaczki, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila łosprawianiem.

Prawdziwe gospodynie będą mogły zmierzyć się w konkursie siekania szałotu. Agnieszka Jasińska, kucharka z piekła rodem, finalistka programu Hell’s Kitchen pokaże jak przygotować domowy majonez. Będzie można degustować chleb „rudzianin” z piekarni Jakubiec, który okazjonalnie wypiekany jest w rudzkim zabytkowym piecu chlebowym, tzw. piekaroku. Industriadowe specjały do degustacji przygotuje też Spiżarnia Starego Domu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego
i Doskonalenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej.

 

Babsko robota

Babska robota to nie tylko gotowanie. Dzięki Muzeum Miejskiemu im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej, które udostępni dawne sprzęty gospodarstwa domowego będzie można spróbować prania na waszbrecie, szpanowania czy biglowania. Dla dziołszek, które lubią się sztiglować przygotowano warsztaty malowania wstążek i wykonywania ozdób inspirowanych dawną śląską biżuterią. Dziewczynki będą też mogły zajrzeć do „szafy mojej lalki” i wystroić swoje laleczki. Nie zabraknie też atrakcji dla małych rojbrów. Coś zmalują, coś zmajstrują, ale nie będą się nudzić.

 

Rozśpiewany i modny Ficinus

Podczas Industriady na Ficinusie nie może zabraknąć chóru mieszanego „Słowiczek”, gospodarza tego miejsca. Od prawie 100 lat wirecki zespół starannie  pielęgnuje miłość do muzyki i tradycji. Będzie można też wysłuchać koncertu młodych rudzkich artystów. Wystąpi Laura Górniok, laureatka konkursu „O rudzki mikrofon” oraz laureatka Koncertu debiutów.

Plenerową część rudzkiej Industriady zakończy pokaz mody kolekcji Grażyny Pander–Kokoszki. Rudzka projektantka na co dzień prowadzi w mieście pracownię krawiecką G-Style. Chętnie angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne. Prace projektantki można było również oglądać w programie telewizyjnym „Mam talent”.

 

Całość poprowadzi najbardziej znana i lubiana ślązaczka – Joanna Bartel (Andzia), którą również będzie można zobaczyć  w jej autorskim projekcie pt. „Tok-szok Andzi”.

 

Schaffgotsch – saga zapomnianego rodu

Około godziny 19:00 Industriada na Ficinusie przeniesie się do kościoła ewangelicko-augsburskiego, gdzie rozpocznie się wieczór poświęcony Joannie Schaffgotsch i kobietom ze śląskich rodów arystokratycznych. Specjalnie na tę okazję do Rudy Śląskiej, na zaproszenie prezydent miasta Grażyny Dziedzic, przyjedzie prawnuk Joanny Schaffgotsch von Schomberg Godula z domu Gryczik – Hans Ulrich Graf Schaffgotsch oraz Andrzej Klamt, reżyser filmu o rodzie Schaffgotschów.

Goście wezmą udział w panelu dyskusyjnym poprzedzającym emisję filmu A. Klamta pt. „Schaffgotsch – saga zapomnianego rodu”.  Spotkanie poprowadzi Irena Twardoch, kustosz Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, autorka książki „Z dziejów rodu Schaffgotschów”. W panelu dyskusyjnym weźmie tez udział Maciej Mischok, inicjator odnowy mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach.  

 

Femina Silesia

Kulminacyjnym punktem wieńczącym Industriadę na Ficinusie będzie spektakl Femina Silesia, powstały specjalnie na rudzką edycję Święta. – To widowisko multidyscyplinarne, poświęcone historii czterech kobiet związanych z naszym regionem, opowiedziane za pomocą poezji, muzyki
i obrazów współczesnego Górnego Śląska z lotu ptaka – zapowiada Iwona Małyska.

 

Dla aktywnych

Obok programu zaplanowanego na scenie i w kościele ewangelicko-augsburskim o każdej pełnej godzinie od 13:00 do 17:00 przy stanowisku Industriady zlokalizowanym przy kościele czekać będzie przewodnik, z którym można wejść na wieżę kościelną, zwiedzić Ficinus i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o jednej z najstarszych kolonii robotniczych w regionie. – Parafia jest nierozerwalnie związana z Ficinusem, dlatego nie wyobrażam sobie Industriady bez naszego udziału – podkreśla ks. proboszcz Marcin Brzóska. Zainteresowani będą mogli wejść na wieżę kościoła
i podziwiać nie tylko dzwony, ale także pochodzący z roku 1900 zegar.

Dla wyzgiernych dziołszek zorganizowano marsz nordic walking Szlakiem Zabytków Techniki do obiektu Wieże KWK Polska w Świętochłowicach. Tam uczestniczki włączą się w piknik pod hasłem „Familijo na dece”, a później wrócą na Ficinus.

Industriadzie na Ficinusie towarzyszyć będzie  gra miejska „Śladami Joanny” oraz konkursy plastyczny i literacki poświęcone zabytkowej kolonii.

 

Ficinus na szlaku

Industriada jest świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo – Wschodniej. Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Reprezentują one tradycję górniczą, hutniczą, energetykę, kolejnictwo, łączność, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Na tej liście znajduje się także kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej, która powstała w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen. Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie „ExtraSchicht”, organizowanym od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry. I edycja Industriady odbyła się 12 czerwca 2010 roku. Liczba uczestników tego święta wyniosła blisko 29 tysięcy i z roku na rok rośnie.

 

Pełny program: www.rudaslaska.pl, www.ficinus.rudaslaska.pl

By | 2018-06-05T10:33:05+00:00 Czerwiec 5th, 2018|Categories: Bez kategorii|0 Comments

Leave A Comment