www.mauzoleumkopice.pl | Kopice 27a, 49-200 Grodków | Adres korespondencyjny: Mauzoleum Kopice 40-001 Katowice, skrytka pocztowa 1425|kontakt@mauzoleumkopice.pl
You are here:--Wizyta hrabiego Hansa Urlicha Schaffgotscha

Wizyta hrabiego Hansa Urlicha Schaffgotscha

W dniach 8 – 11 czerwca br., przebywał na Śląsku, hrabia Hans Urlich Schaffgotsch – pra pra wnuk Joanny Gryczik, który przyjął zaproszenie na święto szlaku zabytków techniki – Indiustriada od Miasta Ruda Śląska.

Hrabia wraz z włodarzami miasta otworzył rudzką indiustriadę, wielkim przeżyciem dla Hansa Urlicha było przywitanie go chlebem i solą. Jak sam stwierdził, “słyszał o tym zwyczaju od swojego ojca, a dziś mógł sam doświadczyć tego sam”.

Kolejnym przystankiem jego wizyty było zwiedzenie EC Schombierki, gość podkreślił, że była to jedna z największych inwestycji jego rodziny i cieszy się, że może zwiedzić zabytek.

W tak zwanym między czasie odwiedził Towarzystwo Miłośników Orzegowa, gdzie przygotowano poczęstunek i atrakcje kulturalne, tak jak to w zwyczaju orzegowian bywa.

Następnego dnia graf zawitał do Kopic, do rodowej siedziby Schaffgotschów,  tu czekała go niespodzianka – zwiedzanie ruin pałacu. Jak piszą niektórzy na rożnych portalach o wpadkach, zaprzeczam – wszystko odbyło się zgodnie z zaplanowanym grafikiem. Schaffgotsch, bardzo ciepło witał się z mieszkańcami Kopic jaki i przypadkowymi turystami. W ramach wizyty w Kopicach, głównym wydarzeniem tego dnia była wizyta hrabiego u księdza  Proboszcza Jarosława Szeląga na plebani.

Hans Urlich Schaffgotsch, udzielił zgody na ponowny pochówek swoich przodków w jednym z sarkofagów, co tym bardziej uzasadnia nasze działanie w ratowaniu mauzoleum. Mam nadzieję, że ponowny pochówek odbędzie się najpóźniej w 110 rocznicę śmierci Joanny.

W trzecim dniu wizyty hrabia odwiedził w Rudzie Śląskiej, szkołę podstawową im. Joanny Gryzik von Schaffgotsch, gdzie uczniowie, wraz z gronem dydaktycznym ciepło przywitali dostojnego gościa. Po wizytacji szkoły odwiedził parafię w Bytomiu Szombierkach, gdzie był gościem księdza Proboszcza Antoniego Kopca, w śród zaproszonych gości byli proboszczowie kościołów ufundowanych przez Fundację Joanny Schaffgotsch.

Gdy wydawało się, że to kres już wycieczki, hrabia zawitał do Nakła Śląskiego, gdzie znajduje się pałac i groby jego przodków ze strony babci. Mam wielką nadzieję, hrabia był zadowolony z tak intensywnej podróży sentymentalnej i liczę, że będzie teraz częstszym gościem na naszej ziemi.

 

Zdjęcie na schodach w towarzystwie księdza wykonał: Mariusz Przygoda.

By | 2018-06-14T13:43:42+00:00 Czerwiec 13th, 2018|Categories: Bez kategorii|0 Comments

Leave A Comment