Rok 2018 nie zapowiadał się tak doskonały jakim był. Początek roku 2018 to nieskończone wyczekiwanie na decyzję z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa  Narodowego. Nikt nawet w najśmielszych snach nie pomyślał by, że tyle może się wydarzyć. A jak to było przedstawiam poniżej:

marzec 2018 – Zaakceptowanie wniosku na renowację mauzoleum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

30 kwiecień 2018 – Urodziny Joanny w Kopicach (wizyta Towarzystwa Miłośników Orzegowa, koncerty chóru Grodkovia i wspaniały koncert gospel pod przewodnictwem prof. Piotra Barona z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie).

25 maj 2018 – Tu byłam Joanna.

9-11 czerwiec 2018 – Wizyta hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha na Śląsku (Zaproszenie przez Prezydent Rudy Śląskiej, hrabia zwiedził w ramach Indiustriady EC Szombierki, Ruda Śląska Orzegów, Kopice, Nakło Śląskie).

6 lipiec 2018  – Uroczysta msza w intencji 170 rocznicy śmierci Karola Goduli w Rudzie Śląskiej Goduli.

2 wrzesień 2018 –  Uroczysta msza w intencji 170 rocznicy śmierci Karola Goduli w Bytomiu Szombierkach

15 września 2018 – Festyn parafialny “Spotkania przed mauzoleum” – gość honorowy hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch (Premiera kalendarza kolekcjonerskiego na 2018 r., koncert Joli Literskiej, Grzegorza Płonki, prelekcja o rodzie Schaffgotsch – dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, Spotkanie z hrabią poprowadziła Irena Twardoch, zwiedzanie parku i grobu siostry Joanny).

2 listopada 2018 – zakończenie I etapu prac renowacyjnych przy mauzoleum w Kopicach.

10 listopad 2018 – Wizyta członków rodziny Schaffgotsch na Śląsku w ramach uroczystości 160 rocznicy ślubu Joanny i Hansa Ulricha Schaffgotschów (uroczysta msza święta w Kopicach, zwiedzanie parku i pałacu).

13 listopad 2018 – Msza święta z okazji 160 ej rocznicy ślubu Joanny Gryczik von Schomberg-Godula i hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha w kościele Mariackim w Bytomiu.

 

W tym nowym roku 2019 już planujemy, uroczystości urodzin Joanny, festyn parafialny oraz 110 rocznicę przenosin ciała Karola Goduli do Szombierek. Inne uroczystości są w trakcie ustalania, ale już zapraszamy do Kopic.

Prosimy o wsparcie w sprzedaży kalendarza kolekcjonerskiego, którego cały dochód jest przeznaczony na renowację mauzoleum w Kopicach. Środki ze sprzedaży są nam potrzebne jako wkład własny.

 

Do zobaczenia w Kopicach 2019 roku !