www.mauzoleumkopice.pl | Kopice 27a, 49-200 Grodków | Adres korespondencyjny: Mauzoleum Kopice 40-001 Katowice, skrytka pocztowa 1425|kontakt@mauzoleumkopice.pl
You are here:--NID Zabytek Zadbany 2019 – formalna ocena wniosków.

NID Zabytek Zadbany 2019 – formalna ocena wniosków.

Zabytek Zadbany 2019 – formalna ocena wniosków.
Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” można było nadsyłać w następujących kategoriach:

A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu

B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
C. Adaptacja obiektów zabytkowych
D. Architektura i budownictwo drewniane
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiemW tym roku etap formalny przeszło 90 obiektów z 15 województw. W dalszej części konkursu wezmą udział następujące obiekty:

A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu

1. Siedziba Legnickiej Biblioteki Publicznej, d. loża masońska w Legnicy (woj. dolnośląskie)
2. d. Sala restauracyjna dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie)
3. Bazylika św. Stanisława w zespole klasztornym oo. Dominikanów w Lublinie (woj. lubelskie)
4. Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie (woj. lubelskie)
5. Biblioteka dawnego klasztoru kanoników regularnych św. Augusta w Żaganiu (woj. lubuskie)
6. Kościół cmentarny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubięcinie (woj. lubuskie)
7. Kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Rudnie (woj. lubuskie)
8. Pałac Króla Zygmunta I, d. Zamek Królewski, ob. siedziba Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie)
9. Pałac Kindlera, ob. Siedziba Urzędu Skarbowego w Pabianicach (woj. łódzkie)
10. Zakład Karny w Nowym Wiśniczu (woj. małopolskie)
11. Kościół pw. św. Zofii w Bobowej (woj. małopolskie)
12. Centrum Kultury Podgórza w Krakowie d. budynek Powszechnej Szkoły Męskiej (woj. małopolskie)
13. Aleja I Baonu Podchorążych Piechoty w Komorowie (woj. mazowieckie)
14. Muzeum Warszawy (woj. mazowieckie)
15. Zespół Klasztorny w Czerwińsku nad Wisłą (woj. mazowieckie)
16. Ochronka, ob. Miejskie Przedszkole Nr 9 w Żyrardowie (woj. mazowieckie)
17. Muzeum Regionalne w Siedlcach, d. ratusz miejski (woj. mazowieckie)
18. Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach (woj. mazowieckie)
19. Kaplica Królewska w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku (woj. mazowieckie)
20. Szkoła Podstawowa Specjalna nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego w Warszawie (woj. mazowieckie)
21. Ratusz w Paczkowie (woj. opolskie)
22. Mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach (woj. opolskie) 
23. Pałac Biskupi tzw. Zameczek, ob. Urząd Miejski w Otmuchowie (woj. opolskie)
24. Kapliczka przydrożna w Domaszowicach (woj. opolskie)
25. Kapliczka przydrożna w Dziedzicach (woj. opolskie)
26. Kościół Kapucynów w Krośnie (woj. podkarpackie)
27. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Medyce (woj. podkarpackie)
28. Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ob. Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu (woj. podkarpackie)
29. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie, d. Gimnazjum Królewskie im. Friedricha Schillera (woj. pomorskie)
30. Kościół Parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słupsku (woj. pomorskie)
31. Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Goleniowach (woj. śląskie)
32. Baszta „Dorotka” z fragm. średniowiecznego muru obronnego miasta Kalisza (woj. wielkopolskie)
33. Siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie, d. Willa Grawitza (woj. zachodniopomorskie)
34. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipianach (woj. zachodniopomorskie)
35. Obwarowania miejskie (mury obronne, Baszta Prochowa, Brama Pyrzycka) w Myśliborzu (woj. zachodniopomorskie)
36. Cerkiew Prawosławna pw. św. Mikołaja w Dolicach (woj. zachodniopomorskie)

B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)

1. Reduta Bagienna zw. Redutą Morast (Reduta Schilla) w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie)
2. Zespół Pałacowo-Parkowy w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie)
3. Ruiny Pałacu w Zatoniu, Zielona Góra (woj. lubuskie)
4. Zespół Pałacowo-Parkowy w Chrzęsnem (woj. mazowieckie)
5. Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum (ogród górny i ogród dolny) (woj. mazowieckie)
C. Adaptacja obiektów zabytkowych
1. Wieża Bramy Głogowskiej w Górze (woj. dolnośląskie)
2. Papiernia – młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju (woj. dolnośląskie)
3. Pałac w Gaworzycach (woj. dolnośląskie)
4. Kamienica Oppenheimów we Wrocławiu (woj. dolnośląskie)
5. Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie)
6. Pałac w założeniu pałacowo-parkowym w Komierowie (woj. kujawsko-pomorskie)
7. Muzeum Historyczne Skierniewic (woj. łódzkie)
8. Pałac Przychockich w Wieliczce (woj. małopolskie)
9. Komora Jezioro Wessel na III poziomie zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” (woj. małopolskie)
10. Obiekt Kultury „Jatki” w Ostrowi Mazowieckiej (woj. mazowieckie)
11. Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka”, budynek dawnej Bożnicy Żydowskiej w Makowie Mazowieckim (woj. mazowieckie)
12. Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie (budynek d. Szpitala Świętego Ducha, później Dom Kultury Warszawskiej Rady Związków Zawodowych) (woj. mazowieckie)
13. Dworek „Poniatówka” ob. Muzeum Ziemi Błońskiej w Błoniach (woj. mazowieckie)
14. Wieża Zamku Górnego wraz z murami w Opolu (woj. opolskie)
15. d. spichlerz dworski w Besku (woj. podkarpackie)
16. Biblioteka Miejsko-Powiatowa d. Dworzec Kolejowy PKP w Kwidzynie (woj. pomorskie)
17. Stara Apteka ob. scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku (woj. pomorskie)
18. Konsulat Kultury, d. Dom Marynarza Szwedzkiego w Gdyni (woj. pomorskie)
19. Budynek dworca kolejowego (z wiatą peronową i magazynem towarowym) w Kościerzynie (woj. pomorskie)
20. Ratusz Głównego Miasta Gdańska (woj. pomorskie)
21. Budynek dworca kolejowego ob. Miejska Biblioteka Publiczna „Stacja Biblioteka” w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie)
22. Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, d. Dom Katolicko-Ludowy im. Józefa Londzina w Brennej (woj. śląskie)
23. Zamek Zakonny w Działdowie (zachowane skrzydło główne i fragmenty dawnego założenia oraz przedzamcze) (woj. warmińsko-mazurskie)
24. Katolicki Instytut Wychowawczy w Pałacu w Swadzimiu (woj. wielkopolskie)
25. Budynek dawnej synagogi w Buku (woj. wielkopolskie)
26. d. Fabryka Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera, później Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia” w Kaliszu (woj. wielkopolskie)
27. Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach (woj. wielkopolskie)
28. Pałac Trzebieradz w zespole pałacowo-parkowym (woj. zachodniopomorskie)
D. Architektura i budownictwo drewniane
1. Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze (woj. dolnośląskie)
2. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie (woj. kujawsko-pomorskie)
3. Kościół pw. Świętej Rodziny w Sękowicach (woj. lubuskie)
4. Kościół szpitalny pw. Niepokalanego Poczęcia MNP w Wolbromiu (woj. małopolskie)
5. Willa „Czerwony Dwór”, d. „Władysławka” w Zakopanem (woj. małopolskie)
6. Kościół św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach (woj. podkarpackie)
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
1. Wieża ciśnień w Chełmży (woj. kujawsko-pomorskie)
2. Wiatrak koźlak – „Czesław” w Lesznie (woj. wielkopolskie)
3. Wodociągowa wieża ciśnień w Biedrusku (woj. wielkopolskie)

F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

1. Zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu (woj. kujawsko-pomorskie)
2. Brama Krakowska w Lublinie (fragm. średniowiecznych miejskich murów obronnych) (woj. lubelskie)
3. Gmach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie (woj. lubelskie)
4. Zespół budynków sanatoryjnych, od. Dom Pomocy Społecznej w Trzebiechowie (woj. lubuskie)
5. Muzeum Sztuki w Łodzi (woj. łódzkie)
6. Kaplica św. Jana Nepomucena w Zerwanej (woj. małopolskie)
7. Zagroda w Muzeum Wsi Markowa (woj. podkarpackie)
8. Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie (woj. śląskie)
9. Kościół pw. św. Jerzego w Gliwicach (woj. śląskie)
10. Kościół św. Rocha w Mroczkowie (woj. świętokrzyskie)
11. Kościół parafialny pw. św. Jakuba w Mieronicach (woj. świętokrzyskie)

12. Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym (woj. wielkopolskie)
Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Jury ocenia jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach.
Laureatów i wyróżnionych w konkursie „Zabytek Zadbany” poznamy podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 24 kwietnia 2019 r. w Gdyni.

Leave A Comment