Osobowość Roku 2019. Maciej Mischok. Strażnik dziedzictwa Schaffgotschów

Krzysztof Ogiolda

KRZYSZTOF OGIOLDA

Maciej Mischok w koszulce ze ślubnym herbem Joanny Schaffgotsch, "śląskiego Kopciuszka".
Maciej Mischok w koszulce ze ślubnym herbem Joanny Schaffgotsch, “śląskiego Kopciuszka”. Archiwum prywatne
Maciej Mischok jest opiekunem dziedzictwa rodziny Schaffgotschów w Kopicach. W plebiscycie Osobowość Roku 2019 zajął II miejsce w województwie i I miejsce w powiecie brzeskim w kategorii Kultura.

Był początek lat 90., kiedy trafiłem do Kopic. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Schaffgotschowie byli w mojej świadomości, ale gdzieś w tle. Fascynujący był pałac. Przez kolejne ćwierć wieku zbierałem zdjęcia, pocztówki, plany i inne materiały źródłowe. Do dziś zebrało się tej ikonografii około 250 szt. W 2016 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach i w Izbie Pamięci w Grodkowie pokazałem te zbiory na wystawie. Poznałem też wtedy fantastycznych ludzi. Wśród nich Janusza Naściuka, mieszkańca Niemodlina rodem z Kopic.

Od niego dowiedział się pan o zamiarze likwidacji grobów na cmentarzu w Kopicach…

Spotkałem się z ks. proboszczem i razem doszliśmy do przekonania, że właścicielami Kopic są ludzie tak zacni, że nie mogą zostać skreśleni. Także przez Kościół. Wtedy też pojawił się pomysł, że pochowamy rodzinę Schaffgotschów w ich mauzoleum, ale najpierw je wyremontujemy.

My czyli kto?

Rozmawialiśmy tylko obaj. Obecnie działamy w tym kierunku – jako grupa funkcjonująca przy parafii – już czwarty rok. Udało się nam zrobić dość dużo. Mauzoleum zostało wpisane do rejestru zabytków w 2017 r. Parafia w Kopicach, która jest dysponentem mauzoleum, wystąpiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie remontu grobowca. W pierwszym roku ministerstwo przyznało na ten cel 300 tys. zł. W kolejnym 350 tys. Został wymieniony dach budowli, odnowione i umocnione fundamenty. Odrestaurowane drzwi razem z zamkami. Oczyszczona została elewacja frontowa, naprawione schody. Ostatni etap renowacji mauzoleum to odnowienie jego wnętrza, także o wartości 300 tys. zł. Udało się nam pozyskać pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Kilkadziesiąt tysięcy przyniosło wydawanie przez nas kalendarzy i inne działania kolekcjonerskie. Mamy na ten rok przyrzeczenie wsparcia ze strony gminy Grodków. Odrestaurowania wymaga jeszcze ołtarz zewnętrzny. Niezbędne jest także wykonanie drenażu od strony północnej mauzoleum. 28 października 2019 roku rozpoczęliśmy proces ekshumacji hrabiny Joanny Schaffgotsch z jej dawnego grobu.

Na 21 czerwca 2020r. była zaplanowana uroczystość oficjalnego pochowania Joanny i jej rodziny w odnowionym mauzoleum z udziałem przedstawicieli rodziny Schaffgotschów z całego świata. Data ta zbiega się ze 110. rocznicą śmierci hrabiny . Epidemia nie przeszkodzi?

Niestety, już przeszkodziła. Te uroczystości zostały przeniesione o rok, czyli na czerwiec 2021. Mamy nadzieję, że wtedy przedstawiciele rodziny Schaffgotsch z różnych stron świata będą mogli do Kopic przyjechać. I odnowione mauzoleum zostanie oficjalnie otwarte. W tym roku odprawimy w kościele w Kopicach rocznicową mszę św. w intencji Joanny. Według obowiązujących obecnie obostrzeń będzie mogło w niej wewnątrz świątyni uczestniczyć 60 osób. W granicach tej liczby kościół będzie otwarty dla wszystkich. Zarezerwujemy dosłownie kilka miejsc. Będzie też możliwość uczestniczenia w uroczystości przez internet – na stronie parafii Kopice. A już teraz zapraszam wszystkich miłośników Schaffgotschów do Kopic. Jeśli wybierzecie się Państwo do parku, weźcie proszę ze sobą jakiś worek i pomóżcie w pozbieraniu śmieci. To miejsce bardzo tego potrzebuje.

żródło: https://nto.pl/osobowosc-roku-2019-maciej-mischok-straznik-dziedzictwa-schaffgotschow/ar/c1-14964154