W tym roku, przypada 110 rocznica śmierci hrabiny Joanny Schaffgotsch – Śląskiego Kopciuszka. Miała to być uroczystość na którą mieli przybyć potomkowie Joanny. Niestety koronowirus i pogoda pokrzyżowały nam trochę tą uroczystość. Co nie znaczy, że nie odbyła się w skromna msza święta w intencji Joanny Schaffgotsch.

Rozpoczęliśmy od przeczytania przez Macieja Mischoka doniesień prasowych, jak to miało miejsce 110 lat temu. Kolejnym fragmentem uroczystości był koncert organowy, wykonany przez Marcina Lauzera. Wykona między innymi utwory skomponowane, przez urodzonego w pobliskim Grodkowie Józefa Elsnera – nauczyciela Fryderyka Chopina. Mszę świętą koncelebrował biskup gliwicki ks. Jan Kopiec, wraz z proboszczami z Szombierek i Kopic, oraz ksiądz Kozik z Rudy Śląskiej – Goduli. Wśród uczestników mszy można było zauważyć: burmistrza Grodkowa, wiceprezydenta Zabrza,  posła Ryszarda Galle, przedstawicieli władz samorządowych województwa opolskiego, przedstawicieli mniejszości niemieckiej, Towarzystwo Miłośników Orzegowa, przedstawicieli hutników cynku z Szopienic, ludzi w strojach śląskich z Lipin i Pławniowic. Wśród uczestników można było też zauważyć profesor Irmę Kozinę, Irenę Twardoch, redaktor Beatę Tomanek z Rada Katowice, redaktor Annę Popek z TVP. Uroczystość mszy świętej oglądała rodzina Schaffgotsch, za pośrednictwem przekazu internetowego. Na zakończenie mszy, został odczytany list hrabiego Hansa Urlicha Schaffgotscha do zgromadzonych uczestników.

Po zakończonej uroczystości, biskup Kopiec, wraz z uczestnikami przeszli do mauzoleum rodziny Schaffgotsch, gdzie odbyła się modlitwa w intencji zmarłych. Uczestnicy mogli zobaczyć wyremontowane mauzoleum.

Uroczystość przeniosła się na plac plebanijny, gdzie można było zakupić cegiełki na ratowanie mauzoleum, oraz poczęstować się dobrymi wypiekami gospodyń z Kopic i Więcmierzyc. Wędliny zaś podarował nam Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kuś z Rudy Ślaskiej – Orzegowa.

Kolejnym etapem uroczystości było, przy zachowaniu wszystkich możliwych norm bezpieczeństwa zwiedzanie ruin pałacu w Kopicach. Tu też został zarejestrowany materiał dot. historii Śląskiego Kopciuszka dla TVP i Radia Katowice. Z niecierpliwością czekamy na efekt tej realizacji.

Podsumowując, uroczystość należy zaliczyć do udanych, szkoda tylko, że pogoda nie dopisała.