18 lutego 1915 rok,  zmarł  Hrabia Hans-Ulrich Schaffgotsch , zwany Semperfrei von und zu Kynast i Greiffenstein, Freiherr zu Trachenberg, ur 16 października 1831 w majątku Maciejowa k. Jeleniej Góry, był niemieckim przemysłowcem i parlamentarzystą z górnego śląska.

Był synem hrabiego Emmanuela Grafa Schaffgotscha , studiował prawo  na trzech uniwersytetach im. Fryderyka Wilhelma w Berlinie , Wrocławiu i Bonn . W 1852 r. Został członkiem Korpusu Borussia Bonn .  Następnie przeszedł zwykłą służbę przygotowawczą do wymiaru sprawiedliwości i administracji wewnętrznej Królestwa Prus .

W 1858 roku ożenił się z Joanną Gryczik , pochodzącą z rodziny górniczej. Została adoptowana przez przedsiębiorcę Karola Godulę i została jedynym spadkobiercą w 1848 roku. Po przejęciu spadku majątek firmy nie przeszedł na jej męża, lecz pozostał pod zarządem hrabiny Schaffgotsch jako własność Joanny.

Spółka posiadała udziały w 60 kopalniach i galmanowych kopalń (kopalnie rud cynku). Na tej podstawie para wspólnie stworzyła największą produkcję cynku w Niemczech i rozszerzyła produkcję węgla. Prace Schaffgotscha należał około 1900 roku do czterech największych firm górniczych na Śląsku. W 1891 r. W fabrykach i kopalniach było zatrudnionych prawie pięć tysięcy pracowników. W 1904 roku zakończono przejście do korporacji pod nazwą „Gräflich Schaffgotsch’sche Werke GmbH”. W 1912 roku Schaffgotsch miał majątek w wysokości 79 milionów marek i roczny dochód w wysokości od 4 do 5 milionów marek. Był jednym z dziesięciu najbogatszych mieszkańców Prus. Para przedsiębiorców zbudowała miejsce Godullahütte dla pracowników, a także kazała zbudować tam kościół.

Schaffgotsch był starszym stanu i członkiem Wolnej Partii Konserwatywnej . W latach 1868–1870 należał do Pruskiej Izby Reprezentantów oraz do Reichstagu Północnoniemieckiego i Niemieckiego od 1868 do 1874 roku. W Reichstagu reprezentował okręg wyborczy Opole 5 (Bytom) jako poseł na Sejm .

 

źródło WIKIPEDIA